English | فارسی | عربی 
   ParsTradeShow تماس با   ParsTradeShow صفحه نخست   ParsTradeShow راهنمای استفاده از
 
  صفحه نخست   فهرست شرکتها   نمايشگاهها   نگارخانه ها   اخبار   درباره ما  
ورود اعضا  ثبت نام
 
 

بازگشت به صفحه فهرست اخبار
 رئیس کمیسیون صنایع مجلس:
 اخبار سال

 گروههای خبری
استانی
خارجی
صنعتی
فرهنگی
هنری
 
۱۳ تیر ۱۳۸۹
تنها 2 صدم درصد از منابع نفت به بخش صنعت اختصاص یافته است

رئیس کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به درآمد هزار میلیارد دلاری حاصل از فروش نفت از زمان بهره‌برداری از ذخایر نفتی کشور تا سال گذشته، گفت: در این مدت تنها 23 میلیارد دلار یعنی 2 صدم درصد به معادن و صنایع معدنی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین هاشمی در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن اظهار داشت: اگر تنها 10 درصد درآمد نفتی کشور به بخش صنعت و معدن اختصاص می‌یافت، شاهد تحول بزرگی در اقتصاد کشور بودیم.
وی با بیان اینکه سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی از 14 درصد در سال 70 به 20 درصد در شرایط فعلی رسیده است، افزود: در این مدت سهم بخش معدن از نیم به 0.8 درصد رسیده است.
وی با اشاره به پیش‌بینی انجام شده برای دستیابی به رشد متوسط 11.2 درصدی بخش صنعت در برنامه پنجم، تصریح کرد: در این برنامه سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی از رقم 20 به 26 درصد خواهد رسید.
هاشمی با بیان اینکه طی 5 سال گذشته کمتر از 50 درصد تسهیلات بانکی به بخش صنعت اختصاص یافته است، گفت: این در حالی است که بخش بازرگانی در این مدت علاوه بر سهم خود، بیش از 60 درصد از تسهیلات بانکی را نیز استفاده کرده است.
رئیس کمیسیون صنایع با بیان اینکه بیش از 70 درصد صادرات کالاهای غیر نفتی به بخش صنعت اختصاص دارد، گفت: در سال گذشته وعده پرداخت 5 میلیارد دلار تسهیلات به بخش صنعت داده شد که تاکنون عملی نشده است.
هاشمی خواستار مشخص شدن قیمت حامل‌های انرژی با اجرایی شدن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها شد و گفت: عدم تعیین تکلیف این موضوع، سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

* تهیه نقشه‌های یک 25 هزارم، 40 سال زمان می‌برد

به گزارش فارس، صادق‌پناه، نماینده بخش معدن نیز در این مراسم گفت: به ازای هر یک درصد رشد بخش معدن، رشد اقتصادی کشور 3 درصد افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به هدف‌گذاری انجام شده برای افزایش سهم بخش معدن در تولید ناخالصی داخلی در برنامه پنجم از 0.8 درصد به بیش از 1.2 درصد اظهار داشت: در تعیین این رقم، فقط مواد خام لحاظ شده در حالی که ارزش مواد خام 10 درصد ارزش مصنوعات معدنی (مواد اولیه مورد نیاز صنایع) است.
صادق پناه ادامه داد: با احتساب ارزش مصنوعات معدنی، این سهم به 5 تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.
وی تصریح کرد: در صورتی که طی مدت 5 سال 10 میلیارد دلار از محل منابع ذخیره ارزی به بخش معدن اختصاص یابد، سالانه حداقل 160 میلیارد دلار درآمد حاصل از بخش معدن تا پایان چشم‌انداز 20 ساله محقق خواهد شد.
صادق‌پناه با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک 25 هزارم گفت: در این جهت باید 8 هزار نقشه تهیه شود و این در حالی است که طی 4 سال گذشته تنها سالانه 100 تا 200 نقشه تهیه شده است.
به گفته وی در صورتی که قرار باشد سالی 100 یا 200 نقشه تهیه شود، باید 40 سال منتظر تهیه نقشه با مقیاس یک 25 هزارم بود.
وی توضیح داد: در صورتی که سالانه 2 میلیارد دلار به بخش معدن اختصاص یابد، می‌توان یک میلیارد دلار آن را برای انجام وظایف حاکمیتی، تهیه نقشه‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کرد و یک میلیارد دلار بقیه را نیز برای اعطای تسهیلات کم بهره به بخش خصوصی جهت انجام اکتشافات تفصیلی و نیمه تفصیلی صرف کرد.
وی خواستار متمرکز شدن مدیریت اکتشاف در کشور شد و گفت: تدوین برنامه جامع برای انجام فعالیت‌های معدنی با رعایت مسائل زیست‌محیطی از جمله راهکارهای رشد بخش معدن است.

منبع : فارس
خبر قبلخبر بعد
آموزش ويولن، سلفژ، تنظيم و آهنگ سازي
سايت ساز كارا - ابزار طراحي سايت
بنياد نيكوكاري رايحه
نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري - KARACRM
دستگاه حضور و غياب
دستگاه حضور و غياب ارزان
نرم ا فزار انبارداري
دستگاه حضور و غياب
نرم افزار CRM
قفل كابينتي - استخري
نرم افزار مدرسه
دستگيره اثرانگشتي - كارتي
دستگاه كنترل تردد
طراحي سايت
گيت ورود و خروج
نرم افزار حضور و غياب تحت وب
اپ موبايل حضور و غياب